CZY ZABAWKI RZECZYWIŚCIE MAJĄ WPŁYW NA ROZWÓJ DZIECKA?

CZY ZABAWKI RZECZYWIŚCIE MAJĄ WPŁYW NA ROZWÓJ DZIECKA?

Między 12 a 24 miesiącem życia dziecka zachodzą ogromne przemiany. Dotyczą sprawności pociechy, umiejętności chodzenia. Jedne dzieci już dziarsko tuptają po zdmuchnięciu jednej świeczki na swoim torcie urodzinowym. Inne wcale się do tego nie garną. Spokojnie, na każdego przyjdzie czas. Dobierz zabawki dla rocznego dziecka, zachęcające do aktywności poznawczej i odkrywania świata.

Chcąc zachęcić pociechę do chodzenia możesz oczywiście proponować zabawki dla rocznego dziecka, które zachęcają do wyruszenia w świat np. pchacze. Roczniakowi w zasadzie nie jest potrzebnych wiele zabawek, bo kiedy zaczyna wstawać i robić pierwsze kroki, to świat staje się jednym wielkim polem do odkrycia. To oznacza, że bardziej niż na zabawki trzeba zwrócić uwagę na bezpieczeństwo dziecka.

Jak już zacznie chodzić, to wejdzie wszędzie. Dosłownie wszędzie. Wszystkiego dotknie, ściągnie, sprawdzi każdy centymetr świata. Nabije sobie przy tym kilka guzów i siniaków. To taki rok. Niestety, maluch nie rozumie jeszcze, co jest bezpieczne, czym można się bawić, a co może stanowić zagrożenie. Zwłaszcza, że wszystko jest nowe i ciekawe. Warto zachęcać pociechę do tych poznawczych wędrówek, ale oczywiście wszystko w granicach rozsądku.

To też czas na doskonalenie mowy. Pojedynczych wyrazów. Dziecko rozumie coraz więcej poleceń i chętnie współpracuje z rodzicem. Warto przypomnieć sobie wszystkie piosenki i zabawy z klaskaniem, tupaniem, prostymi gestami, które może powtórzyć pociecha. W trakcie tych drugich 12 miesięcy życia twoje dziecko zamieni się z niepewnie stawiającego pierwsze kroki bobasa w uciekającego, lekko już zbuntowanego dwulatka.

Mniej więcej od połowy tego roku zachęcaj pociechę do coraz częstszych samodzielnych zabaw. Nie będzie to pół godziny, ale nawet jeśli uda się przez 5 minut, to już sukces. Z czasem ta granica będzie się przesuwać. Wybieraj takie zabawki, które – twoim zdaniem – zajmą jego uwagę na dłużej.

Zostaw odpowiedź