Jak zadbać o wózek dziecięcy?

Jak zadbać o wózek dziecięcy?

Wózek dziecięcy, użytkowany codziennie, brudzi się, a pewne jego elementy podlegają zużyciu. Jednak dbanie o wózek to nie tylko estetyczny wygląd, ale również zapewnienie bezpieczeństwa naszemu dziecku.

Prawidłowa konserwacja jest niezbędna do utrzymania odpowiedniego stanu technicznego wózka. Pozwoli to na dłuższe i bezproblemowe wożenie w nim malucha, a gdy urodzi się kolejne dziecko będzie go można ponownie wykorzystać. Wózek zadbany łatwiej i szybciej będzie też można sprzedać otrzymując lepszą cenę.

Poniżej kilka pomocnych porad, dotyczących czyszczenia i konserwacji poszczególnych elementów wózka:

Ponieważ dziecko w wózku nie tylko podróżuje ale także je, pije, bawi się dlatego tapicerka szczególnie narażona jest na zabrudzenia . W rezultacie oznacza to plamy, okruchy jedzenia i wiele innych niespodzianek. Chcąc utrzymać siedzisko naszego dziecka w dobrym stanie, musimy dbać o jego czystość. Tylko regularne i odpowiednie czyszczenie tapicerki zapewni nam oczekiwany efekt.

Czynnością podstawową jest odkurzanie powierzchni w celu pozbycia się okruchów jedzenia. Dobrze jest używać odpowiednich, wymiennych końcówek do odkurzacza, które zapewnią nam dotarcie do zagłębień, szczelin, czyli miejsc trudno dostępnych, które są także najbardziej narażone na zabrudzenia. Pamiętajmy również o schowkach (kieszeniach) i przestrzeni bagażowej (koszu).

Jeśli na tapicerce pojawią się plamy nie dające usunąć się wilgotną szmatką, dobrze wówczas zdjąć tapicerkę (jeśli jest taka możliwość) i uprać ją ręcznie z użyciem delikatnych środków piorących. Po wypraniu tapicerki należy zawsze dopilnować jej wysuszenia, najlepiej pozostawiając ją w przewiewnym miejscu.

Zawsze należ czytać informację producenta dotyczącą właściwego czyszczenia poszycia, która jest w instrukcji dołączonej do każdego wózka.

Uwaga! Niektóre wózki mają tak uszytą tapicerkę, że możliwe jest wysunięcie znajdujących się w niej plastikowych lub drewnianych usztywnień (o ile oczywiście tapicerka jest w nie wyposażona). W takim przypadku najprawdopodobniej będzie można wyprać tapicerkę nawet w pralce wybierając łagodny program (jeśli oczywiście pozwala na to producent). Z drugiej strony, na rynku można znaleźć wózki z tapicerką, z której nie można zdemontować usztywnienia. W takim przypadku możemy przeprowadzić wyłącznie pranie ręczne. Jeżeli mamy jakieś wątpliwości, należy skontaktować się z producentem danego wózka.

Aby uniknąć poważniejszych problemów z tapicerką takich jak np. pojawienie się pleśni, należy pamiętać żeby nigdy nie zostawić mokrego wózka w miejscu gdzie jego wyschnięcie będzie utrudnione. Zawsze należy dopilnować jego wysuszenia. Nie należy również przechowywać wózka zakrytego folią w wilgotnych piwnicach.

Plastikowe elementy wózka można umyć płynem do naczyń lub mydłem w płynie i obficie spłukać ciepłą wodą.

Plastikowe akcesoria, takie jak uchwyt na kubek lub tackę do jedzenia należy przed umyciem wymontować zakładając, że jest to możliwe.

Uwaga! Po każdym wyczyszczeniu sprzączki pasów bezpieczeństwa wózka upewnij się, że działa ona prawidłowo.

Metalowe lub aluminiowe rurki stelaża najlepiej wyczyścić gąbką i ciepłą wodą. O ile istnieje taka możliwość – dobrze jest wózek wcześniej opłukać (dzięki temu, wózek nie ulegnie porysowaniu przez np. znajdujące się na nim drobinki piasku). Zaraz po umyciu stelaż należy dokładnie osuszyć.

Uwaga ! Do czyszczenia wózka nie wolno stosować żadnych silnie działających środków chemicznych np. wybielaczy. Mogą wybarwić lakier lub tapicerkę, a dodatkowo źle wpłynąć na zdrowie dziecka

Ważną czynnością jest posezonowe wyczyszczenie wózka. Szczególnie po zimie (jeśli nie było robione to na bieżąco) należy dokładnie wymyć wózek ze wszelkich zabrudzeń i zabłoceń. Wózek (jego podwozie) szczególnie narażony jest na działanie soli używanej do posypywania ulic. Dlatego też należy go umyć wilgotną szmatką i wysuszyć, aby elementy takie jak np. śruby czy nity nie zardzewiały.

Należy również często czyścić koła zwłaszcza z piasku i błota.

Jeśli opony są pompowane, należy regularnie sprawdzać poziom napompowania, obserwować czy opony nie są przebite i usuwać z nich wszystko to co może przeszkadzać w prawidłowym prowadzeniu wózka.

W ramach konserwacji należy od czasu do czasu smarować wszystkie elementy ruchome. Najlepiej robić to smarem silikonowym. Odpowiednią ilość smaru zapuścić na osie kół.

Pamiętajmy również by na bieżąco sprawdzać stan techniczny wózka i nie bagatelizować nawet drobnych usterek.

Zostaw odpowiedź