WYBÓR ODPOWIEDNIEGO ROWERKA DLA NASZEJ POCIECHY

WYBÓR ODPOWIEDNIEGO ROWERKA DLA NASZEJ POCIECHY

Wybór odpowiedniego rowerka dla naszej pociechy to nie lada wyzwanie. Oprócz ceny, która ma zawsze znaczenie praktyczne oraz przeznaczenia - ważne jest przecież po jakich drogach będziemy jeździć musimy zwrócić uwagę na 2 najważniejsze rzeczy: rozmiar ramy i kół, tak aby rower spełniał należycie swoją funkcję a nasze dziecko czerpało radość z jazdy :) Nie można zmuszać dziecka do jazdy na za dużym albo za małym rowerku.

 

Czym więc kierować się przy wyborze rowerka? Przede wszystkim wiekiem dziecka i jego rozmiarami J. Najważniejsza jest (tak jak u dorosłych) długość nogi, mierzona po wewnętrznej stronie od kroku, a nie wzrost. Dziecko musi mieć możliwość dotykania ziemi palcami stóp, w razie potrzeby. A najmłodsi najlepiej, aby mogli położyć całą stopę na podłożu. Przy doborze roweru patrzmy również na to, czy dziecko nie ociera kolanami o kierownicę lub swoje ręce podczas pedałowania.

 

Na pierwszy rowerek w życiu, dobrym wyborem może być rowerek biegowy. Nasz maluch nauczy się na nim łapania równowagi i w każdej chwili będzie mogło postawić nogi na ziemi. Rower dla 3-latka powinien mieć koła 12 cali albo nawet trochę mniejsze. Jeśli podchodzimy ambitnie do tematu i uważamy, że prawdziwy rower musi mieć pedały pamiętajmy o tym, aby rower był maksymalnie prosty - bez przerzutek i z hamulcem w piaście, uruchamianym naciśnięciem pedałów. Dodatkowo ważne jest, aby posiadał osłonę łańcucha. Dla starszego malucha (4-5 lat|) dobrze wybrać rowerek z 16 calowymi kołami. Rowerek może być wyposażony w przedni hamulec, choć trzeba zwrócić uwagę, by nie był on zbyt „ostro” wyregulowany. Zbyt mocne naciśnięcie hamulca i całkowite zablokowanie koła, może spowodować upadek. Przerzutki nie są jeszcze koniecznie potrzebne.

 

A dla jeszcze starszych?

 

Jeżeli nasze dziecko ma przynajmniej 150 cm wzrostu możemy skusić się na klasyczny rower górski na kołach 26" lub miejski na kołach 28" do tego odpowiednia będzie najmniejsza rama dla dorosłych 14". Zawsze jednak warto to roweru się „przymierzyć” i sprawdzić jak się na nim czujemy. Jeśli jednak nasze dziecko jest niższe należy zwróć uwagę na rozmiarówkę "dziecięcą". Tutaj do wyboru mamy koła 24" i ramy w rozmiarach 11", 12", 13", 14", 15".  Pamiętajmy, że dziecko po odpowiednim ustawieniu siodełka, musi dosięgać czubkami palców do ziemi oraz rękoma do kierownicy. Nie może być tak, że jazda będzie się kojarzyć z niepewnością i ryzykiem upadku. Dlatego też nie ulegajmy pokusie i nie kupujmy dziecku roweru z myślą o przyszłości – teraz kupmy większy to za rok, dwa będzie dobry. Źle dobrany rower może spowodować, że dziecko nie będzie chciało na nim jeździć, ani teraz ani w przyszłości.

Zostaw odpowiedź