JAK ZADBAĆ O CZYSTOŚĆ WODY W BASENIE OGRODOWYM?

 JAK ZADBAĆ O CZYSTOŚĆ WODY W BASENIE OGRODOWYM?

Czysta i krystalicznie klarowna woda możliwa jest w każdym basenie, nawet ogrodowym. Wystarczy tylko o nią odpowiednio zadbać. Podpowiadamy, w jaki sposób utrzymać wodę w basenie w należytej czystości.

Coraz częściej do basenów ogrodowych producenci dodają specjalne maty do ich przykrywania. Jeśli takowych nie ma, warto w nie zainwestować, bo może i codziennie przykrywanie basenu jest pracochłonne, ale znacząco ułatwi nam oczyszczanie basenu.  Ponadto, producenci basenów zalecają, aby każdego tygodnia w basenie znajdowało się około 5 procent świeżej wody. Tę część, którą odlewamy, możemy np. wykorzystać, by opłukać wszelkie filtry lub do podlewania ogrodu.

Pompy filtrujące wodę w basenie ogrodowym

Absolutną podstawę w utrzymaniu czystości wody w basenie ogrodowym, stanowią pompy filtrujące. Najczęściej jest to umieszczony na powierzchni skimmer, który zasysa wodę do układu. W jego wnętrzu znajduje się filtr, którego zadaniem jest wyłapanie wszystkich większych zanieczyszczeń pływających na powierzchni wody. Następnie woda wędruje do pompy, która posiada kolejny filtr. Rodzaje tych filtrów są różne, ale ich głównym zadaniem,  jest wyłapanie większości drobnych zanieczyszczeń. W ten sposób jednak wodę jedynie oczyścimy z brudów, ale jej nie uzdatnimy.

Chlorowanie wody w basenie ogrodowym

Do uzdatniania wody w basenie ogrodowym zazwyczaj wykorzystuje się chlor, który jest skuteczny, a do tego tani. Do jego aplikacji, używa się specjalnych dozowników, do których wrzuca się tabletki, a następnie umieszcza w wodzie. Chlor znacząco ogranicza działanie pierwiastków takich, jak żelazo, miedź czy magnez, przez co woda nabiera błękitnego koloru i staje się dużo bardziej przejrzysta. Najważniejsze jest jednak to, że chlor zabija większość niebezpiecznych dla zdrowia bakterii.

Chlor jest bardzo skutecznym środkiem pielęgnacyjnym do wody basenowej, ale dość nietrwałym. Ponadto w procesie dezynfekcji rozpuszcza się, pozostawiając po sobie uprzednio zintegrowane składniki, których obecność jest niekoniecznie pożądana. Istnieją jednak sposoby, które spowalniają naturalną zużywalność chloru. Takim stabilizatorem jest kwas cyjanurowy, który mimo iż hamuje uwalnianie się pierwiastka z wody, to sam, jako stabilizator, w niej pozostaje. W celu zharmonizowania, wydłużenia działalności chloru i nie zalegania kwasu cyjanurowego, należy po prostu pamiętać o regularnym dopływie świeżej wody (ok. 5 % całej obj. basenu tygodniowo).

 

Kolejnym wariantem jest nabycie środka z chlorem niestabilizowanym. Co prawda jego żywotność jest jeszcze krótsza, ale za to działanie zdecydowanie intensywniejsze. Ta „szokowa” dezynfekcja wody, pozostawia ją czystą na dłuższy czas, bez większego stężenia niekorzystnych substancji. Środek ten składa się jedynie z chloru i wapnia.

Metoda tlenowa uzdatniania wody w basenie ogrodowym

Zamiast chloru, można wykorzystywać także specjalne urządzenia do elektrolizy soli kuchennej. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne, ponieważ do basenu wsypuje się raz na sezon zwykłą sól kuchenną, z której urządzenie samo generuje chlor. Alternatywnym środkiem, który ma działanie podobne do chloru, jest aktywny tlen. Uzdatnianie tą metodą przebiega szybciej, lecz mniej radykalnie, ponieważ tlen nie radzi sobie samodzielnie z powstawaniem alg. Dlatego warto równolegle łączyć go ze składnikami aktywnymi, stosować algicydy.

Szokowe traktowanie wody, rozbijające cząsteczki brudu i klarujące zmętniałą wodę trwa około 60 minut. To szybko w porównaniu z czterogodzinnym działaniem chloru. Metoda tlenowa, pozbawiona jest też uciążliwej woni i przyjazna dla osób, które uczulone są na chlor, jak i dla posiadaczy wanien lub mini-baseników z hydromasażem.

Utrzymywanie prawidłowego pH wody

Prawidłowy odczyn pH, wpływa na skuteczne działanie środków pielęgnujących wodę oraz zapewnia środowisko przyjemne dla ludzkiej skóry. Idealnym odczynem będzie przedział między 7,0 a 7,4. Wysokość pH sprawdzić możemy przy pomocy testera, by wiedzieć czy w następnej czynności, odpowiednimi środkami, zwiększyć (pH Plus) czy zmniejszyć(pH Minus) otrzymany odczyn. Jeśli pH osiąga wartość 7,7 świadczy to o tym, że woda jest zbyt zasadowa, a w związku z tym zacznie zielenieć i odczuwalny będzie chlorowy zapach. Konieczne wtedy jest obniżenie pH do 7,0 i zaraz potem przeprowadzenie chlorowania szokowego.

W większości przypadków z utrzymaniem czystej wody w basenie radzą sobie tabletki multifunkcyjne. Jest to preparat o wielu właściwościach – dezynfekuje, zapobiega glonom i zbija brud w większe cząsteczki a dodatkowo jest bardzo prosty w dozowaniu.

Czyszczenie basenu

Chemia basenowa jest niezbędna w utrzymaniu krystalicznie czystej wody. Bowiem w wodzie stojącej panują korzystne warunki do rozwoju przeróżnych mikroorganizmów, takich jak grzyby, bakterie czy glony, które w większości są zarazkami chorobotwórczymi wywołującymi liczne infekcje u osób kąpiących się.

Na nic  się jednak zdadzą nasze wysyłki, jeśli nie będziemy regularnie czyścili basenu ogrodowego. W sklepach w sprzedaży dostępne są specjalne kije teleskopowe z drobną siatką. Z pomocą tego typu urządzenia, wyłowimy wszelkie większe zanieczyszczenia pływające w wodzie. Do czyszczenia dna i ścian wykorzystuje się natomiast odkurzacze basenowe, które działają na zasadzie przepływowej. Odkurzacz musi być podłączony do pompy wody. Zasysa w ten sposób wodę przy dnie lub obok ściany, zbiera brud z tych elementów, a ten osadza się na filtrach i w pojemniku we wnętrzu urządzenia.

Zostaw odpowiedź